Pamięć historii żyje w nas - rocznica bitwy pod Grabowcem

9 września b.r. w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja w Grabowcu sprawowano Mszę Św. na którą przybyli kombatanci Armii Krajowej. Uroczystość związana była z obchodzoną każdego roku rocznicą walk września 1939 roku na tych terenach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Ks. Sławomir Adamczyk - diecezjalny duszpasterz rodzin. Wśród licznie przybyłych kombatantów i rzeszy parafian w Eucharystii uczestniczyły poczty sztandarowe Armii Krajowej z Iłży, Sienna Prędocina, Rzeczniowa, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów politycznych z Iłży, Światowego Związku Żołnierzy AK z Sienna, Ochotniczej Straży Pożarnej z Grabowca , przedstawiciele władz gminnych na czele z wójtem gminy Rzeczniów Romanem Borkiem, uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej wraz z nauczycielami. Corocznym zwyczajem na mogile na pobliskim cmentarzu złożono wieńce, wiązanki kwiatów, zapalono znicze, a tym samym oddano hołd pamięci spoczywającym na tym cmentarzu 139 żołnierzom, którzy oddali swe życie w obronie naszej Ojczyzny. Przy pomniku modlitwom w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy przewodniczył ks. Prob. Zbigniew Wypchło.

O upamiętnionych w rocznicowych uroczystościach wydarzeniach pisze Leszek Siemion w książce p.t. "Iłża pamiętna klęską"

"...W piątek wieczorem, ósmego września Niemcy oddali pierwsze strzały, rozpoczynając bitwę pod Grabowcem. 3 i 12 Dywizja Pancerna Armii Odwrotowej "Prusy" pod dowództwem gen. H. Skwarczyńskiego zajmowały Pogórze Iłżeckie oraz lasy: Grabowiec, Rzechów, Wólka Modrzejowa, Zawały, Mołdawa. Niemcy zdążali od strony Ostrowca Św. i chcieli odciąć drogę Wojsku Polskiemu za Wisłę. Przeciwne wojska stoczyły bitwę w lesie, w okolicy Grabowca. Walki trwały do południa następnego dnia. Poległo wtedy 139 żołnierzy polskich, ale walka opóźniła plany Niemców o dobę. Niemcy spalili wtedy wiele wsi i wymordowali wiele rodzin ..."

Dorota Kaczor, Barbara Gębusia, Irena Włodarska