Historia
Grabowca sięga czasów króla Zygmunta III, kiedy to w 1601 roku udzielił przywileju Krzysztofowi Krzyżanowskiemu by erygować w miejscowości Oszczywilk miasteczko które zostało nazwane Grabowcem.
Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja pobudował w 1626 roku Mikołaj Skaryszewski, kasztelan Sandomierski, dziedzic Grabowca. Kościół został wzniesiony w stylu wczesnobarokowym z cegły, orientowany. Konsekrowany został w 1629 roku przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego. W głównym ołtarzu umieszczone zostały obrazy sw. Mikołaja, który przesłania słynący łaskami obraz Matki Bożej Szkaplerznej. W bocznych ołtarzach św. Anny i św. Piotra umieszczono ruchome obrazy: pierwszy przedstawia św. Joachima, św. Annę i Matkę Bożą z książką w reku. Drugi natomiast przedstawia św. Piotra w chwili przekazania mu przez Chrystusa kluczy ze wskazaniem na stojący na wysokiej skale kościół. Obrazy te przesłaniają piękne rzeźby św. Antoniego i św. Franciszka.
Świątynia wewnątrz została pomalowana w 1968 roku, a restaurowana w 1976 roku. Obecnie świątynia jest w trakcie remontu. Trwają prace przy restauracji barokowych organów i wymianie tynków elewacji zewnętrznej świątyni.